Dünya Motokros Şampiyonası (MXGP) Türkiye'de - TMF - Türkiye Motosiklet Federasyonu
Ana Sayfa

Dünya Motokros Şampiyonası (MXGP) Türkiye'de

 06 Ekim 2017, 14:52  

Dünya Motokros Şampiyonası (MXGP) Türkiye'de

64 ülkede canlı 180 ülkede yayınlanan motor sporlarının en gözde organizasyonu Dünya Motokros Şampiyonası (MXGP) 2018 ve 2019 yıllarında Türkiye’de yapılacak.

 

Afyonkarahisar’da Spor Toto’nun katkılarıyla 2018 yılında düzenlenecek Dünya Motosiklet Federasyonu (FIM) organizasyonu Dünya Motokros Şampiyonası’nın (MXGP) tanıtım toplantısı Afyon Motor Sporları Merkezi’nde yapıldı. MXGP tanıtım toplantısına Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar Milletvekili Hatice Dudu Özkal, Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar, TMF Asbaşkanı Mahmut Nedim Akülke ve TMF Yönetim Kurulu Üyesi Sadık Vefa ile şampiyon sporcular katıldı.

BAKAN EROĞLU: MXGP KENTİN TANITIMINA BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar'ın hızla büyüyüp, geliştiğini belirterek, "Geçen yıl burada belediye imkanlarıyla bu saha hazırlandı. Milli emlaktan bu saha alındı. 2018 yılında dünya Motokros Şampiyonası burada yapılacak." dedi. Eroğlu, Motor Sporları Merkezinde düzenlenen, Afyonkarahisar'da gerçekleştirilecek Dünya Motokros Şampiyonası'nın tanıtım toplantısında, orgnizasyonun kentin tanıtımında çok büyük katkı sağlayacağını belirtti.

Şampiyonun dünyanın dört bir yanından takip edileceğine dikkati çeken Eroğlu, şöyle konuştu: "1 milyar 400 milyon kişi, Afyonkarahisar'daki Motokros Şampiyonasını takip ediyor. Yani dünyada her beş kişiden birisi Afyonkarahisar'ı öğrenecek. 'Afyonkarahisar'ı termal turizmin, kongre ve sağlık turizminin merkezi yapacağımız gibi spor turizminin de merkezi yapacağız' dediğim zaman bazıları güldü. 'Afyonkarahisar'a spor turizmi olur mu? diye... Allah'a şükür sayın Cumhurbaşkanımızın büyük destekleriyle burası muazzam bir spor kompleksi olarak düzenlendi."
AFYONKARAHİSAR BELEDİYE BAŞKANI ÇOBAN: DÜNYA, BURADA BULUŞUYOR
Afyon Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, “Sağlık ve Termal Turizmini, Spor Turizmi ile birleştirip önemli organizasyonları ülkemizde ve şehrimizde yapmak istiyoruz. Afyon Motor Sporları Merkezi’ni hem Türk hem de dünya sporuna armağan ederken de bu amaçla yola çıkmıştık. “Dünya, Burada Buluşuyor” sloganıyla ilk kazmayı vurduk ve çok kısa sürede bugünlere geldik. Kısmetse 2018 yılında 64 ülkede canlı, 180 ülkede yayınlanan motor sporlarının en büyük organizasyonu Dünya Motokros Şampiyonası’nı ilk kez Afyonkarahisar’da düzenleyeceğiz. Hem ülkemiz hem de bölgemiz açısından çok büyük bir organizasyon. Şampiyonaya baktığımızda 1 milyar 400 milyon izlenme oranı var. Artık bundan sonra Afyonkarahisar’ı dünya şampiyonasına hazırlayacağız. Bu hazırlıklardan sonra motokros pistimiz Dünya ve Avrupa’nın en önemli pisti olacak. Bunun yanında ülkemizin ilk motokros akademisini de Federasyon ile birlikte gerçekleştireceğiz. Buradan zihni açık, kararlı ve sağlıklı genç nesillerin yanı sıra şampiyon sporcular da yetiştireceğiz.” dedi.

Şehre hem yurt dışından hem de yurt içinden bir çok yarışseverin geleceğini belirten Başkan Çoban şöyle konuştu: “Günümüzde turizm artık güneş, deniz, kumun dışına çıkıp, “Spor Turizmi” ile yeni bir boyut kazandı. Dünya üzerinde istatistiklere bakarsak milyonlarca seyirci görselliği ön plana çıkan uluslararası spor organizasyonlarını yerinde takip ediyor. Bu nedenle on binlerce insan şehrimize gelecek. Organizasyonun verdiği bilgiye göre sezonda 2,022 gazeteci ve foto muhabir her organizasyonu da ortalama 111 medya mensubu takip etmiş. 69 gazeteci ve televizyoncu da bütün yarışları yerinde izlemiş. Potansiyel olarak rakamlar çok iyi. Afyonkarahisar inşallah bu potansiyeli yerinde ve çok güzel bir şekilde kullanacak. Ben inanıyorum ki Dünya Şampiyonası ilimize ve ülkemize çok büyük değer katacak. Biz Anadolu’nun en büyük organizasyonlarından birini yapmanın onuru ve mutluluğunu yaşayacağız.”
TMF BAŞKANI UÇAR: SPORUMUZA BÜYÜK KATKISI OLACAK
Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar, “Dünya Motokros Şampiyonası motor sporlarının en bilinen en tanınan organizasyonlarından biri. 4 Kıta ve her sene ortalama 17 ülke MXGP’yi düzenlenmekte. Biz federasyon olarak 14. yılımızda Afyonkarahisar ile yeniden takvimdeki yerimizi aldık. Dünya Motokros Şampiyonası ülkelere ve şehirlere tanıtım ve ekonomik yönden katkılarının yanı sıra sportif yönden de bir çok değer kazandırıyor. Bu tarz organizasyonlarda hem sporcularımız hem de yarış görevlilerimiz daha sonra yapacağımız uluslararası şampiyonalarda tecrübe kazanmakta. Ben şampiyonayı ülkemize yeniden kazandıran başta Bakanımız ve Belediye Başkanımıza Türk sporu adına çok teşekkür ediyorum.” dedi.

SPORCULARDAN MOTOKROS GÖSTERİSİ
Ülkemizde şampiyonluklara imza atmış başarılı sporcular tanıtım toplantısından sonra Afyon MX Pisti’nde gösteri yaptılar. Şakir Şenkalaycı, Şevki Şevkiev, Mustafa Çetin, Batuhan Demiryol, Mehmet Çelik, Emircan Şenkalaycı, Yasin Karaböce, Ata Kahvecioğlu ve Furkan Valimaki mx rampasından atladı.

Bu haber 955 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
 

Etkinlik Haberleri

MXGP of Turkey Tanıtım Toplantısı Dünya Medyasında Büyük İlgi Gördü

MXGP of Turkey Tanıtım Toplantısı Dünya Medyasında Büyük İlgi Gördü MXGP of Turkey tanıtım toplantısı dünya medyasında büyük ilgi görürken, yapılan haberlerde Türkiye'nin organiza...

Eğitmen Denklik Başvuru Sonuçları Açıklandı

Eğitmen Denklik Başvuru Sonuçları Açıklandı Türkiye Motosiklet Federasyonu tarafından Eğitmen Denklik Başvuru ve Eğitmen Kursuna Katılacakların Listesi Açıklan...
TMF Vanda

BAŞKAN'DAN

 
Önemli Ricamız
1 İnsan 1 Bayrak 1 Ders
Yeniden Seçildik
Dindar Genç, Rol Model, KNN54

Vanda Çocuk Olmak
 
  
HAFTANIN VİDEOSU

MXGP OF TURKEY 2018 TANITIM


 

YAZARLAR

Hedefe Odaklanmak

Altyapı: Türkiye Motosiklet Federasyonu