Dünya Afyonkarahisar'da Buluşuyor


Açıklama: Motor sporlarının en gözde organizasyonları arasında yer alan Dünya Motokros Şampiyonası (MXGP) 2018 ve 2019 yıllarında Türkiye’de yapılacak.
Kategori: Etkinlik Haberleri
Eklenme Tarihi: 09 Ocak 2018
Geçerli Tarih: 21 Ocak 2018, 04:06
Site: TMF - Türkiye Motosiklet Federasyonu
URL: http://www.tmf.org.tr/yeni/haber_detay.asp?haberID=1861


"Spor Turizmin Geleceğidir" sloganı ile yola çıkan Afyonkarahisar'da gerçekleşecek MXGP Of Turkey, canlı yayınlarla birlikte yarış başına 802 milyondan fazla TV izleyicisine ulaşacak. Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Spor Toto'nun destekleri, Afyonkarahisar Belediyesi’nin katkıları ile Afyon Motor Sporları Merkezi’nde gerçekleşecek etkinlik Türkiye Motosiklet Federasyonu tarafından organize edilecek.

Dünya Motokros Şampiyonası'nın tanıtım toplantısı İstanbul Çırağan Sarayı’nda Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, FIM Avrupa Başkanı Wolfgang Srb, Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar, Youth Stream As Başkanı Luigi Zompetti, milli sporcumuz Kenan Sofuoğlu, potansilyel sponsorlar ile Dünya Motosiklet Federasyonu yetkilileri ve sporcuların katılımıyla yapıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar, “Dünya Motokros Şampiyonası (MXGP) gibi önemli bir organizasyonu ilk kez Anadolu’da Afyonkarahisar’da yapacağız. Daha önce 2009 yılında İstanbul’da düzenlemiştik. Dokuz yıllık aranın ardından bu büyük spor organizasyonunu Afyon Belediyesi’nin destekleriyle 01-02 Eylül 2018 tarihlerinde yapacağız. Dünya üzerinde takip edilen ilk on spor dalı arasında yer alan Dünya Motokros Şampiyonası sadece bir yarış değil aynı zamanda ülkemizin ve Afyon’un bilinirliği adına tam bir turizm organizasyonu olacak. Termal ve Sağlık Turizminin merkezi konumunda olan kentin tanıtımına çok büyük katkı sağlayacak. En büyük arzumuz ülkemize yakışır bir şekilde Dünya Şampiyonası’nı düzenlemek.” diye konuştu.

Onur ve gurur duydukları bir günde olduklarını söyleyen Başkan Uçar, “Bu organizasyon için Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız ile Orman Bakanımıza sonsuz teşekkürlerimi arz ederim. Mütevazi bir federasyonuz. Federasyonumuz, Türkiye’de motor kullanımını daha fazla gence ulaştırmaya çalışıyor. Daha iyi olacağımız günlere yürüyoruz. Afyon’daki organizasyon sportif olarak ülkemize motor sporları olarak katkı sağlayacak. Bizim için önemli olan ülkemizin menfaati. Yarışlar 67 ülkede canlı 180 ülkeye ulaşacak. Bizim için en önemlisi ülke menfaati. İşin içinde çok hizmet ve emek var. Valimiz ve belediye başkanımız çok yardım etti. Açtığımız sportif pencere ile ülkemize ve Afyona vizyon kazandıracağız. Umut ediyorum ki dünya şampiyonu Afyon’da belli olacak.” diye konuştu.
Afyonkarahisar'ın spor alanında yapılan yatırımlarla artık spor turizminde de ön plana çıktığını vurgulayan Belediye Başkan Burhanettin Çoban, "Afyonkarahisar termal turizmde önemli bir şehir. Sağlık turizminde de yapılan yatırımlarla çok önemli bir şehir haline geldik. Stadyumundan kapalı spor salonuna, su kayak tesislerinden yüzme havuzuna kadar çok güzel bir spor kompleksini ilimize oluşturduk. Bu tesislerimizin hemen yanı başına Afyon Motor Sporları Merkezimizi kurarak ulusal organizyonları ilimizde yaptık. Bunları yaparken bir sloganımız vardı, “Dünya, Burada Buluşuyor” diye. İşte bugün yüzden fazla ülkede canlı olarak yayınlanan ve toplamda 1 milyar 400 milyon kişinin televizyondan izlediği Dünya Şampiyonası’na ev sahiplği yapacağız. Bu yayınlar ile hem ilimiz hem de ülkemiz kazanacak. Ama biz Belediye olarak bununla da yetinmedik şimdi motosiklet ve otomobil yarışlarının yapılacağı pistin temelini atacağız. Pistin arazisinin tahsisi gerçekleşti. Şimdi proje aşamasındayız ve temelini bu yıl atacağız. İnşallah bu yatırımların karşılığında Afyon’da Spor Turizmini südürülebilir ve on iki aya yayarak ilimizin ve ülkemizin ekonomisine ciddi katkılarda bulunacağız.” dedi.

Mütevazı bir il için iddialı işlere giriştiklerini ifade eden Çoban, "Federasyonumuzla beraber her şeyi başaracağız. Dünyayı Afyonkarahisar'da buluşturacağız. Bu yarışları izleyenler ilimizi tanıyacaklar. Bir ilin valisi işi sahiplenmezse o iş olmaz. Valimize, Orman ve Su İşleri Bakanımıza teşekkür ediyoruz." şeklinde konuştu.

Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz ise, “Afyonkarahisar’ımız binlerce yıldır birçok medeniyete ev sahipliği yaptı. Hititler’den, Frigler’e, Lidyalılar’dan, Persler’e, Romalılar’dan, Bizans’a, Selçuklu’dan, Osmanlı İmparatorluğu’na kadar her dönem ilgi gördü. Kurtuluş Savaşı ve ardından gelen zaferin kazanıldığı topraklarda şimdi sporla dünya yeniden buluşacak. Hep birlikte ülkemiz ve ilimizin tanıtımı için olağanüstü bir adım atıyoruz. Belediye spor turizmi yatırımlarını yaparken, üniversitemiz spor sağlığı ile termal tedavisi konularında dünyanın sayılı merkezleri arasında yer alıyor. Bu yatırımların karşılığında hem yerli hem de yabancı motor sporları meraklılarının gözü kulağı Eylül ayında ilimizde olacak.” şeklinde konuştu.

Youth Stream Başkan Yardımcısı Luigi Zompetti " Youthstream temsilcilerimiz, Afyonkarahisar'daki Afyon Motor Sporları Merkezi'nde bir denetim yaptı. İncelemede Youthstream olarak mekan kalitesi ve potansiyelinden son derece etkiledik. FIM Motocross Dünya Şampiyonasını dünyadaki en önemli pazarlarla buluşturmak ve Türkiye'yi takvime geri getirip, bizim serimize daha fazla itibar katmayı hedeflemiştik. MXGP, güzel ülkeniz için harika bir tanıtım fırsatıve MXGP'nin ülkenizdeki geleceği konusunda çok iyimserim ve size güveniyorum. TMF Başkanı Sn. Bekir Yunus Uçar, Afyon Valisi Sn. Mustafa TUTULMAZ, Afyon Belediye Başkanı Sn. Burhanettin ÇOBAN’a teşekkür ediyorum " dedi.

FIM Avrupa Başkanı Wolfgang Srb ise şöyle konuştu: "Türkiye'nin FIM Motocross Dünya Şampiyonasının takviminde yer alması büyük önem taşıyor. Afyonkarahisar'daki spor kompleksi, etkileyici ve bir o kadar da büyük. Dünya Şampiyonası ve gelecekte Avrupa Şampiyonası için mükemmel bir mekan olacak. Türkiye’de iyi sürücüler var; umarım Türk sürücüler Motocross'da da güçlü bir rol oynayacaktır."
MOTOR SPORLARININ KALBİ EYLÜL AYINDA AFYON’DA ATACAK
Dünyadaki OFF-ROAD Motor Sporları arasındaki en popüler etkinlik olan MXGP, Türkiye'nin ve Afyonkarahisar'ın Dünya çapında tanıtılmasına da katkıda bulunacak. Şampiyona için yurt dışından gelecek olan 1.500 kişilik yarışçı, takım, teknik ekipler ve görevliler etkinlik süresince 10 gün boyunca Afyon'da konaklayacak. Yurt dışından gelmesi beklenilen 10.000 MXGP hayranı, 2 Eylül'de Türkiye'de tatilini geçiren yabancı turistlerin ve halkımızın da katılımı ile gerçekleşecek olan etkinlik için Afyon'da 35.000 kişinin buluşması bekleniyor.