Çocuklar İçin Motosiklet Eğitimi - Yavuz Taşkıran - TMF - Türkiye Motosiklet Federasyonu
Ana Sayfa

Çocuklar İçin Motosiklet Eğitimi

Yavuz Taşkıran

Yavuz TaşkıranKüçük yaştaki çocuklarımıza motosiklet eğitimi verilmeli midir? Geleceğin büyükleri, anne baba adayları, yöneticileri, siyasetçileri olacakları için mutlaka verilmelidir. Kaç yaşında başlamalıdır sorusu gelecektir ardından. Bugünün bilgilerine göre 4 yaşından itibaren rahatlıkla bu eğitim verilebilir. Bunun çeşitli nedenleri bulunur. Çünkü, zeka, denge, ritm, oryantasyon, algı hızı, hareketlilik, koordinasyon gibi özelliklerin şekillenip serpilmeye başladığı dönem bu yaşlara rastlar.

Dikkatle baktığımızda bazı çocukların o çağda bazı olağanüstü davranışları gerçekleştiği görülecektir. Rahatlıkla her konuda bilgilenmeye başlamış, çeşitli sokak ve dijital oyunlarını oynayabilen, takım tutan ve taraftar olarak tartışma bile yapabilen duruma gelmiştir. Geçenlerde beraber olduğumuz süpermoto sporcularından en küçükleriyle normal bir insan gibi rahatlıkla iletişim kurulabiliyordu.

Çocukların bu farklı özelliklerinin motosiklet eğitiminde değerlendirme zamanı gelmiştir. Biraz daha üst yaşları kapsayan ilköğretim çağı çocukları ile bu çalışma daha rahat yapılabilir. Uygun hacimdeki motorlar, ultra güvenlikli pist ve eğitim alanları, usta eğiticiler ve bunların yanında motosiklet kullanmakta olan ilköğretim okulları eğitmenleri ile birlikte bu çalışma yapılmalıdır.

Kuşkusuz bu çalışmalar bir kültür programı çevresinde yapılmalıdır. Yollarımızın değil motosiklet, dört tekerli araçlar için bile uygun değilken, motosikletin girişlerinin yasaklandığı cadde ve bulvarlar varken, motosiklet için hâlâ “Şeytan Arabası” denilirken kalkıp motosiklet eğitiminden söz etmek biraz garip gelebilir. Diğer yandan, motosiklet için bazı kurum ve kuruluşların yaptıkları da göz ardı edilmemelidir. PİRELLİ’nin hazırladığı motosikleti tanıtıcı broşürler, EMOG’un yollardaki bariyerlerin tipinin değişmesine ilişkin girişimleri, HONDA’nın Motosiklet Eğitimleri, BMW’nin faaliyetleri, VESPA çalışmaları aslında motosiklet için Türkiye’de son derecede önemli işler arasındadır. Buna MOTORON’un CSS eğitimlerini de katarsak çok yelpazeli bir eğitimin ayak seslerini değil duymak hissetmiş olmalıyız.

Bunları okuyanlarımız, TMF bu işin neresinde diyebilirler. Merak etmeyin federasyonumuzun da çeşitli eğitim faaliyetleri çok yakında başlayacaktır. İşin vitrin kısmında oldukça geri kalışımız nedeni ile şimdilik yarış organizasyonlarına konsantre olmuş durumdayız. Bu da önemli bir girişim ve gelişmedir. Düne kadar İstanbul Park’ın değil içine girmek önünden geçmek zor iken şimdi orada yarışıyoruz. Muhteşem ve modern bir pistte yarışmak kadar mücadeleyi izlemek de büyük bir keyif olmalıdır.

Çok yakında özel giysileri, özel alanları ve eğiticiler nezaretinde gezici motosiklet eğitimi projesinin geçekleşmesini ümit ediyorum. Bu konuda yalnızca TMF değil anne babalar ve motosikletin üreticisi, satıcısı olan şirketler de devreye girmelidir. Motosikletin binicisinin çoğalması, potansiyel müşteri artışı ve bilinçli bir kitlenin motorcu olması daha rahat trafik, iyi ve temiz çevre ve yaşam kalitesinde kalkınma yaşatacaktır. O halde şimdiden gözlerinizi kapatın, motorunuza atlayın, zihninizde motosiklet kullanmaya başlayın… İnanın gerçeğine bindiğinizde de aynı duyguları hissedeceksiniz…

 

 

 

Bu haber 8109 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
TMF Vanda

BAŞKAN'DAN

 
Önemli Ricamız
1 İnsan 1 Bayrak 1 Ders
Yeniden Seçildik
Dindar Genç, Rol Model, KNN54

Vanda Çocuk Olmak
 
  
HAFTANIN VİDEOSU

İSTANBUL SUPER ENDURO ŞAMPİYONASI


 

KÖŞE YAZARLARI

Hedefe Odaklanmak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Altyapı: Türkiye Motosiklet Federasyonu