Beyaz Bir Gölge Gibi... - Hamit Dizman - TMF - Türkiye Motosiklet Federasyonu
Ana Sayfa

Beyaz Bir Gölge Gibi...

Hamit Dizman

Hamit DizmanKırgız Yazar Cengiz Aytmatov'un 1970 yılında yayımlanan aynı adlı romanından beyazperdeye uyarlanan 1977 yılı yapımı Atıf Yılmaz'ın yönettiği, başrollerini Türkan Şoray ve Kadir İnanır'ın paylaştığı "Selvi Boylum Al Yazmalım" başyapıtını hemen hemen bilmeyenimiz yoktur.
Bilmeyenler var ise "Al Yazmalım" dizisini izleyebilir ve biraz olsun fikir edinebilir. Çünkü bu dizi de Aytmatov'un kitabından uyarlanmış, müziklerini de yine üstad Cahit Berkay yapmıştır.Tabi dizideki isimler, filmdeki isimlerle birebir aynı değildir. Hatta Kadir İnanır filmde kamyon kullanıyordu, dizideki başrol oyuncusu genç, motosiklet yarışçısı olduğundan motosiklete biniyor.Zaten yazımı ilgilendiren bölüm burasıdır aslında. (Ara sıra nostaljik yazılar yazıp, okuyanlara kültür-sanat aktarımları yapmakta fayda görüyorum.) Neyse biz konumuza dönelim...Dizinin başlarında motosiklet yarışları herkes gibi benim de dikkatimi çekti. Ehh acizane A2 ehliytimiz var. Az buçuk motosiklete binmişliğimiz de bulunuyor. Türkiye Motosiklet Federasyonu'nu kuranlarla yemek yediğimiz, çay yudumladığımız ve Allah bozmasın güzel bir muhabbettimiz de vardır. Haliyle şimdiye kadar filmlerde hiç görmediğimiz, dizilerde hiç rastlamadığımız hem motosiklet hem de başrol karakteri yarışçı olarak karşımıza çıkınca hoşumuza gitti. Motosiklet ve motosiklet yarışlarını gören diğer izleyenlerle bu dizi hakkında sohbet ettik. "Ne güzel oldu... Neydi o eskiden TRT'de izleyip de Türkiye'ye basketbolu seviren dizi... Eeee dilimin ucunda yahu... Söylesenize... Hah tıpkı Beyaz Gölge gibi bu da motosikleti ve sporunu sevdirecek" diye sıcak ve bir o kadar da hararetli konuşmalar oldu. Fakat bir iki bölüm sonra "Al Yazmalım" dizisi tamamen duygusal bir hale büründü ki, bu zaten diğer tüm kanallarda olağan durumdu.
Gönül isterdiki, başrol oyuncusu aylar öncesinden motosiklet yarışları ile ilgili eğitim alsın. Yarışlara katılsın ve izleyenlere yarış anını ve heyecanını dakika dakika yaşatsın. Tıpkı Beyaz Gölge dizisindeki basket oynamasını iyi bilen siyahi oyuncuları bir araya getirmek gibi. O yıllarda Amerikan televizyonunda ilk defa bu kadar siyahi oyuncu bir dizide rol almış. Demek ki isteyince insan yapabiliyor ve tabuları yıkabiliyor.Spor üzerine yapılan filmlere şöyle bir baktım, boks, futbol, beyzbol, yüzme, kürek, atletizm, basketbol gibi spor dallarını içeren sinema filmlerini gördüm. İçinden motosiklet geçen filmleri araştırdım dikkate alınır, kayda değer bir filme rastlamadım. futbol için "Zafere Kaçış", boks için "Rocky" serisi, basketbol için "Beyazlar Beceremez", beyzbol için de "Fanatik" filmlerini neredeyse bilmeyenimiz yoktur. Yani insan bu filmleri veya dizileri izlediğinde bu sporlara bir başka ilgi duyuyor.
Şampiyonalar, organizasyonlar, yarışlar ve sporcular ülkeye veya kente geldiğinde bilet alıp gidiyorsun. Motosiklet konulu filmlere baktığınızda ya çete şavaşları ya da olağanüstü yaratıkları izlersiniz. Zombiler, hayalet sürücüler ve çeteciler hep motosiklet üstündedirler. Ghost Rider (Hayalet Sürücü), Easy Rider, Hells Angels On Wheles (Jack Nicholson başrolünü oynamış), Biker Zombies yukarıda bahsini yaptığım filmlerden birkaçı.
Motosiklet sporu ile ilgili filmler yok mu? Tabi ki var. Var ama bir elin parmaklarını geçmez çoğu da zaten belgesel niteliğindedir. Örneğin "On Any Sunday" filmi bugüne kadar yapılmış en iyi ve en önemli motosiklet belgeselidir. 1971 yılında Bruce Brown tarafından yönetilmiş, motosiklet yarışçılarının hayranlık duyduğu bir film olmuştur. BMX markalı bisikletlerin Güney Kaliforniya'da moda olmasını sağlamış, aynı zaman da çocukların bisikletlerini "dirt track" tarzında (özellikle toprakta sürülmesi için üretilen yarış bisikletleri) kullanmaya özendirilmiştir.
Ben "Al Yazmalım" dizisinden ilk başlarda böyle motosikleti özendirici bir dizi olacağı izlenimi almıştım. Genç motosikletini Mudanya'nın eşsiz güzelliklerine öyle bir sürüyordu ki, imrenmemek elde değildi. Bir yanda motosiklet aşkı, diğer yanda sevdiği kız. Motosiklet yarışlarının olduğu, aksiyon bir dizi bizi bekliyordu. Fakat yazdığım gibi, dizi eskiden seyrettiğimiz sinema versiyonuna döndü. Bence henüz geç kalınmış bir şey yok. Zaten motosiklet yarışları bitti. Hava koşullarından dolayı sadece Kemer'de yarışlar yapılabilir. Başrol oyuncusunun bir "Gladyatör",  bir "Rocky" olmasını beklemiyorum fakat, en azından birkaç eğitim ile iyi bir motosiklet sürücüsü olmasını isterim. Ve bunu da dizinin kalan bölümlerinde izleyiciye hissettirmesini beklerim.
Özetle, motosiklet genelde ya çete, ya hayalet ya da zombi filmlerine malzeme olursa, zaten bu spor kültürüne çok uzak pencereden bakan Türkiye'de motosiklete binenlere de değişik etiketler takılması kaçınılmaz olur. "Al Yazmalım" bu durumu biraz olsun kurtaracak ve motosikleti sevdirecek bir dizi olsun. Ben kendi adıma, motosikleti sevdirmek ve bu kültürü doğru bir şekilde gençlerimize aktarmak için herşeye varım. Öyle sanıyorum ki, Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) ve Başkanı da benimle aynı görüşleri paylaşacaktır.
TMF, Türkiye'de motosiklet sporunu geniş kitlelere sevdirmek, sporcu yetiştirmek, lisanslı sayısını artırmak ve motosiklet kültürünü yaymak için kuruldu ve bunun için var. Dolayısıyla TMF Başkanı da, motosiklet sporuyla ilgili akılcı ve az önce belirttiğim konuları özendirici her projenin de arkasında olmuştur ve olacaktır. Tıpkı yazımın başlığında yer alan dizinin adının çıkış konusunda olduğu gibi. Beyaz Gölge dizisinin adı ilk bölümün sonunda beyaz adam Koç Reeves'in oyuncularının her zaman ve her yerde arkalarında olacağının söylemesinin ardından siyahi oyuncu Thorpe'un verdiği cevaptan gelir... "Beyaz Bir Gölge" Gibi.

 

 

 

Bu haber 4690 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
TMF Vanda

BAŞKAN'DAN

 
Önemli Ricamız
1 İnsan 1 Bayrak 1 Ders
Yeniden Seçildik
Dindar Genç, Rol Model, KNN54

Vanda Çocuk Olmak
 
  
HAFTANIN VİDEOSU

İSTANBUL SX-SE BELGESELİ 2017


 

YAZARLAR

Hedefe Odaklanmak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Altyapı: Türkiye Motosiklet Federasyonu