Kask Kullanımı - Yavuz Taşkıran - TMF - Türkiye Motosiklet Federasyonu
Ana Sayfa

Kask Kullanımı

Yavuz Taşkıran

Yavuz TaşkıranDefalarca yazmamıza ve açık tehlikelerine rağmen kask kullanmayı bir türlü alıştıramadık. Bir düşünün, başınızda hiçbir şey yok ve kendinizi olduğunuz yerde öne doğru bırakın! Aman denemeyin, çünkü bu harekette bile eğer başımız yere ya da bir cisme çarparsa çok ciddi bir travmaya uğrar. Bunu bir de motosikletle giderken düşünün. Olmasını asla istemediğimiz düşme ya da başka tehlikeli pozisyonlarda başımızın herhangi bir noktaya teması sonrasında gelişebilecek yaralanmaları anlatmak istemiyorum.

Durumun bu kadar vahim olmasına karşın neden kask kullanmayı sürdüremiyoruz? Bunun birinci nedeni ülke olarak “Bize bir şey olmaz!” zihniyetidir. Merak etmeyin otomobil kullanırken de benzer durumlar söz konusu oluyor. Israrla emniyet kemeri takmak istemeyen sürücülerimizin varlığını biliyoruz. Hatta bazı yeni modellerde eğer kemerinizi takmazsanız küçük bir sesli sinyal geliyor. Bu sesten rahatsız olanlarımız var ve kemerlerinin takıldığı soketlere sahte emniyet kemeri parçası koyarak ses çıkmasını engelliyorlar.

Otomobillerdeki emniyet kemeri ne ise motorlardaki kask aynı özellikleri taşır. Her iki aracın tek amacı vardır, kaza ya da başka durumlarda ortaya çıkacak olası tehlikelerde insanı mümkün olduğunca yaralanma ve sakatlıklardan en üst düzeyde korumak… Bunu öğrenmek için ille de kaza geçirerek, yaşayarak öğrenmenin bir anlamı yoktur. Bizi koruyacak amaçlı yapılmış her araç üzerinde yıllarca çalışılarak gelişmiş teknolojilerdir. Bunları kullanmayı reddetmek, sağlığımızı ciddi anlamda tehlikeye sokmakla eş anlamlıdır.
Çok komik başka bir görünüm, motosiklet kullananların ellerindeki kasklarla trafiğe çıkmalarıdır. Bu motorcular, havanın sıcaklığı veya kendini gösterme amacı ile kask takmamaktadırlar. Bu mantığı anlamanın ve anlatmanın yolunu nasıl buluruz, çok merak ediyorum?
Kask kullanma konusunda yeni yaklaşımları sergilemek durumundayız. Olay, yalnızca Trafik Polislerinin kontrollerinden kurtulma amaçlı olarak görülmemelidir. Bazen de “Polissavar” ismi verilen ve olası tehlikeli durumlarda asla koruyucu olmayan kasklar takılmaktadır. Kask kullanımının cezai önlemlerle arttırılması bugün için pek kolay görülmektedir. Bisiklette bile mutlaka kask takılması zorunlu ve kasksız asla kullanılmaması gerekli olurken motosiklette bunu neden konuşuyoruz?
İşin günlük kullanımı üzerine konuşurken biraz da profesyonel kask kullanımından söz etmek istiyorum. Çeşitli markalar ve özellikleri içeren kask kullanımı bugün dünyada nasılsa, ülkemizde de aynı görünmektedir. Ancak, bu tür kaskların bir defa çizilmesi veya küçük bir çatlağa sahip olması o kaskın güvenli bir koruma sağlamsı mümkün değildir. Çeşitli kategorilerde yarışanlarımızın kasklarını incelediğimde ne yazık ki çeşitli sorunlarının bulunduğunu görüyorum. Bu nedenle yarışlar öncesinde motorların teknik kontrolleri yapılırken ayrı bir grubun çok hassas şekilde kask kontrolünü yapmalarını öneriyorum.
Motosiklet, iki teker üzerinde, keyif veren ve hız duygusunu yaşatan bir araçtır. Kullanımında en iyi yardımcı ve güvenlik sağlayan araç KASK’dır. Motosiklet kullanırken kask takmayı unutmayın!

Sizi sağlıklı ve hep canlı görmek istiyorum.

 

 

 

Bu haber 5624 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
TMF Vanda

BAŞKAN'DAN

 
Önemli Ricamız
1 İnsan 1 Bayrak 1 Ders
Yeniden Seçildik
Dindar Genç, Rol Model, KNN54

Vanda Çocuk Olmak
 
  
HAFTANIN VİDEOSU

İSTANBUL SUPER ENDURO ŞAMPİYONASI


 

KÖŞE YAZARLARI

Hedefe Odaklanmak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Altyapı: Türkiye Motosiklet Federasyonu