Dönüşlerde Yan Sinyal - Yavuz Taşkıran - TMF - Türkiye Motosiklet Federasyonu
Ana Sayfa

Dönüşlerde Yan Sinyal

Yavuz Taşkıran

Yavuz TaşkıranGeçen hafta bir akşamüstü şehir merkezine inen eşim aradı. Sağa doğru dönerken arkasındaki aracın yandan kendisinin kullanmakta olduğu araca çarptığını söyledi. Artık bu gibi kazalarda trafik polisinin meşgul edilmemesi için kişiler kendi kaza tutanaklarını kendileri tuttukları için başlangıçta sorun yok görünüyordu. Ancak bizim oraya intikal ettiğimizde (tabii ki motorlarımızla) durumun çok farklı olduğunu öğrendik. Aracının başındaki sürücünün tamponu yerde duruyor, trafik memurlarının gelmesini istiyordu.
Sonuçta bir ekip geldi ve trafik kaza tutanağını yazmaya başladı. Çizdiği krokide,  dönmesini tamamlamış aracın ortasından hafif bir dokunuş görünüyordu. Memur önce sürücü belgelerine baktı ve eşiminkini gördüğünde A2 ibaresini görünce oldukça şaşırdı. “Bayanlar da mı motor kullanıyor?” sorusunu patlattı. Biz de gülmeye başladık, sanki motor kullanmak yalnızca erkek işi mi diye… Fakat ilginç olay bu noktadan itibaren başladı.
Karşı taraf diyelim, aracın kullanıcısı ve emanetçi sahibi (bu otomobili bacanağından emanet olarak aldığını söylemişti); ‘hanımefendinin dönerken sinyal vermediğini, döneceğini hissetmediği için frene basmakta geç kaldığını ama yan aynasının altındaki yanıp sönen bir ışığı gördüğünü’ anlatıyordu. Gelin çık işin içinden? Aslında hemen her otomobilde bulunan ve yalnızca motosiklet sürücüleri için otomobillerde olması gereken yan sinyallerin bu defa bir otomobil sürücüsü tarafından görülmesi ancak bize mahsus bir şey olmalıdır. Sürücü arka sinyalleri fark etmiyor ama yan ayna altındaki sinyali görüyor.
Yan sinyal konusunda bilgi sahibi olanımızın sayısının çok fazla olduğunu sanmıyorum. Hemen her dört tekerli aracın sağ ve sol ön çamurluklarında birer küçük sinyal lambası bulunur. Son zamanlarda bazı otomobil modellerinde bunu yan aynaların yan kısmına veya altına yerleştiriyorlar. Bunun konulma sebebi eğer yanında seyretmekte olan bir motosiklet varsa aracın nereye dönebileceğini anlaşılsın diye yapılmış teknik bir konudur. Şimdi çıkın dışarıya varsa önce kendi otomobilinize yoksa diğerlerine bakın… Hepsinde mutlaka bu sinyal lambasını göreceksiniz.
Bizim başımıza gelen olay ise durumun tam tersi olmuş. Motosikletin görmesi için yerleştirilen bu teknik ayrıntı diğer sürücü tarafından görülüyor. Ama sinyal vermedi diye üsteliyor. Sinyal verilmemiş olsa yan sinyal lambasının ışığı yanar mı? Bunu duyan memur, ‘alın kardeşim şu tutanağı, kendiniz doldurun’ dedi ve ortalıktan kayboldu…  Giderken “Ablacım sende A2 de var, aman bunun gibi sürücülerden uzak durmayı unutma!” dedi…
Motosiklet için geliştirilmiş bir teknolojinin varlığı, karşı kişinin dikkatsizliğini ortaya çıkarınca tekrar rutin çalışmasına dönen trafik polisinin tepkisi ilginç idi. Kuşkusuz bu ve buna benzer yüzlerce olay ile her gün karşılaşıyoruz. Dileğimiz hiç olmaması ama dört teker kullananlara sesleniyorum. Sağa sola dönerken aman sinyal vermeyi unutmayın, motosikletlilerin daha rahat seyretmesine imkân verin. Onlar sizden hızlı ve rahat gidiyor diye kıskanmayın.
Unutmayın, trafikteki her bir motosiklet size daha fazla yol hakkı vermektedir.

 

 

 

 

Bu haber 3546 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
TMF Vanda

BAŞKAN'DAN

 
Önemli Ricamız
1 İnsan 1 Bayrak 1 Ders
Yeniden Seçildik
Dindar Genç, Rol Model, KNN54

Vanda Çocuk Olmak
 
  
HAFTANIN VİDEOSU

İSTANBUL SUPER ENDURO ŞAMPİYONASI


 

KÖŞE YAZARLARI

Hedefe Odaklanmak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Altyapı: Türkiye Motosiklet Federasyonu